Gazeta Podatkowa nr 41 (1186) z dnia 21.05.2015
Wysokość zasiłku za okres urlopu ojcowskiego
Moja żona od razu po porodzie (co miało miejsce w styczniu br.) wystąpiła o roczny urlop z tytułu macierzyństwa. Zatrudniający ją pracodawca wypłaca jej z tego tytułu zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Ja natomiast w czerwcu br. zamierzam skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy w tej sytuacji należny mi zasiłek macierzyński będzie wypłacany również w wysokości 80% podstawy jego wymiaru?
NIE. Co prawda procentowa wartość zasiłku macierzyńskiego należnego matce dziecka przekłada się odpowiednio na wysokość zasiłku macierzyńskiego dla ojca dziecka, nie dotyczy to jednak zasiłku należnego za okres urlopu ojcowskiego, który przysługuje wyłącznie w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.
Z treści pytania wynika, że żona Czytelnika wystąpiła o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego, w pełnych wymiarach, w trybie określonym w art. 1791 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), a więc nie później niż 14 dni po porodzie. Dlatego też należny jej zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez pełne 52 tygodnie w jednakowej wysokości wynoszącej 80% podstawy wymiaru zasiłku. Gdyby ubiegała się o poszczególne urlopy na bieżąco, wówczas zasiłek macierzyński za okres "podstawowego" oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosiłby 100%, a za okres urlopu rodzicielskiego 60% podstawy jego wymiaru. W razie rezygnacji matki dziecka z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i/lub urlopu rodzicielskiego na poczet ojca dziecka albo występowanie o dany urlop naprzemiennie przez oboje rodziców, należne ubezpieczonemu ojcu dziecka świadczenie stanowiłoby procentową wysokość zasiłku adekwatną do przysługującej wcześniej matce dziecka.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego natomiast przysługuje zawsze w wysokości 100% podstawy jego wymiaru i to niezależnie od tego, czy w okresie przebywania ubezpieczonego na tym urlopie (zasiłku), jego żona również korzysta z zasiłku macierzyńskiego i w jakiej wysokości jest on jej wypłacany (patrz przykłady).
Kwestię tę reguluje art. 31 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159).
Warto dodać, iż prawo do urlopu ojcowskiego (odpowiednio zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu) przysługuje w wymiarze 2 tygodni, przy czym nie dłużej do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.
Przykłady wykorzystania urlopów z tytułu macierzyństwa oraz wysokości należnych zasiłków macierzyńskich
*odpowiedni procent podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|