Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 16 (879) z dnia 1.06.2015
Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy za okres odpowiadający okresowi urlopu ojcowskiego
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z urlopu ojcowskiego oraz czy otrzyma w tym czasie zasiłek macierzyński?
Ojciec dziecka, prowadzący działalność gospodarczą, nie może korzystać z urlopu ojcowskiego. Urlop ten jest przywilejem pracownika-ojca wychowującego dziecko (art. 1823 Kodeksu pracy).
Pomimo braku uprawnień do urlopu ojcowskiego, osoba prowadząca działalność gospodarczą może nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres odpowiadający okresowi tego urlopu, czyli w wymiarze 2 tygodni (14 dni), nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Tak stanowi art. 29 ust. 5a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), dalej: ustawy zasiłkowej.
UWAGA! Zasiłek macierzyński przysługuje osobie prowadzącej działalność gospodarczą pod warunkiem, że podlega ona dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.
Przykład 1
Prowadzący działalność gospodarczą podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od 8 września 2014 r. Od tego samego dnia przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W dniu 11 maja 2015 r. wystąpił do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego od 12 do 25 maja 2015 r., tj. za okres odpowiadający okresowi urlopu ojcowskiego z tytułu wychowywania dziecka urodzonego 15 lipca 2014 r. W tym celu przedłożył odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu oraz zaświadczenie na druku ZUS Z-3b. Ubezpieczony nabył prawo do zasiłku za ww. okres. |
Do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla prowadzącego działalność przyjmuje się przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (tu: miesiąc powstania prawa do zasiłku macierzyńskiego). Jeśli ubezpieczenie chorobowe trwa krócej, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przychód za pełne kalendarzowe miesiące tego ubezpieczenia. Wynika to z art. 48 w związku z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.
Przychód, o którym mowa, to kwota, od której opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie (art. 3 pkt 4 ustawy zasiłkowej).
Przykład 2
Przyjmujemy założenia z przykładu 1. Do obliczenia zasiłku macierzyńskiego przysługującego za 14 dni maja 2015 r. ZUS przyjął przeciętną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (pomniejszonej o 13,71%) za okres od października 2014 r. do kwietnia 2015 r., tj. za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia chorobowego. |
UWAGA! Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu ojcowskiego ubezpieczony powinien złożyć w ZUS co najmniej na dzień przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|